Człowiek - najlepsza inwestycja
AKTUALNOŚCI

analiza czynników wpływających na zwiększenie ryzyka długookresowego bezrobocia

opracowanie metodologii profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy do stosowania przez psz

2014-01-28
Zakończono realizowany z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej projekt „Analiza czynników wpływających na zwiększenie ryzyka długookresowego bezrobocia".
czytaj więcej
2014-01-25
Ukazały się dwie publikacje prezentujące rezultaty projektu - poradnik profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy oraz raport z prac badawczo-rozwojowych.
czytaj więcej
2014-01-22
W dniu dzisiejszym w Warszawie odbyła się – podsumowująca realizację projektu – ogólnopolska konferencja pn. „Analiza czynników wpływających na zwiększenie ryzyka długookresowego bezrobocia”.
czytaj więcej

I seminarium konsultacyjne [2013-03-25]


W dniu dzisiejszym, na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyło się I seminarium konsultacyjne z pracownikami publicznych służb zatrudnienia i ekspertami zajmującymi się problematyką rynku pracy. Seminarium miało charakter regionalny. Uczestniczyło w nim 58 osób: reprezentantów powiatowych urzędów pracy z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, a także przedstawicieli środowiska akademickiego i instytucji związanych z rynkiem pracy. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie.

Podczas seminarium zespół badawczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentował sześć wystąpień: (1) podstawy koncepcji profilowania osób bezrobotnych, (2) wynikające z przeglądu doświadczeń zagranicznych zasady budowy skutecznego systemu profilowania bezrobotnych, (3) proces pozyskiwania danych z systemu SyriuszSTD na potrzeby profilowania bezrobotnych, (4) podstawy  modelowania ekonometrycznego stosowanego w procesie budowy systemu profilowania bezrobotnych, (5) zarys i wyniki przeprowadzonych w ramach projektu badań sondażowych oraz (6) koncepcję metodologii profilowania bezrobotnych na lokalnym rynku pracy w Polsce.

Po wystąpieniach zespołu badawczego nastąpiła dyskusja nad przedstawioną koncepcją metodologii profilowania bezrobotnych, podczas której zaproszeni eksperci mogli wyrazić swoje opinie dotyczące wypracowanych w ramach projektu produktów. Spotkanie podsumował w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Eugeniusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Łódzkiego, pełniący jednocześnie rolę recenzenta projektu z ramienia Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie.